«Тузлівські лимани»-2023: війна та мир — коли птахи розлітаються, а жаби замовкають

396157679_2354760058043406_1618387709913410413_n-Cropped.jpg

Після тримісячної заборони військовими, Національний природний парк «Тузлівські лимани» знову отримав дозвіл на патрулювання узбережжя Чорного моря в межах протяжністю 6 км піщаного пересипу.

Патрулювання саме там, на тих ділянках, де у минулому воєнному році, під час активної фази війни з лютого по серпень 2022 року, у результаті воєнних дій  проти України у північно-західній частині Чорного моря працівниками НПП було знайдено аномальну кількість загиблих дельфінів.

І під час першого ж патрулювання не обійшлося без пригод.

Як повідомляє на своїй сторінці у Facebook знаний одеський еколог, доктор біологічних наук Іван Русєв, «патрулюємо узбережжя Чорного моря в межах нацпарку для виявлення загиблих дельфінів. І бачимо на березі велику браконьєрську сітку неподалік прикордонного пункту, яку викинуло штормом з прибережної зони моря. Слід сказати, що в цій прибережній зоні нацпарку, зараз, під час війни, нікого, окрім прикордонників, не буває. Ії викинуло вже з уловом. В нй було багато крабів трав’яних».

Досвідчений біолог розповів, що такі дрослі краби бувають до 60 мм завдовжки і до 90 мм шириною. Цей краб є однією з небагатьох морських тварин, здатних жити в солонуватій воді, у тих місцях, де морська вода змішується з прісною. Забарвлення крабів сильно варіюється, адже вони можуть бути коричневими, сірими або червоними. Ця мінливість, зокрема, залежить від середовища проживання. Зазвичай, краби, під час линання стають зеленими, рідко червоними.

«Серед тих, хто вже був у браконьєрських сітках, багато вже мертвих, але були ще й живі. Визволяємо їх і випускаємо в Чорне море», — написав Іван Русєв.

На жаль, власників сіток не вдасться встановити, зато тішить, що днями суд виніс вирок одному з губителів природи Білгород-Дністровського району: під час проведення рейду в акваторії озера Джаншейське Лиманської територіальної громади співробітники сектора місцевої водної поліції викрили його при незаконному вилові риби без будь-яких дозвільних документів, за допомогою сіток і маломірного човна. Суд його визнав винним та призначив йому покарання у вигляді штрафу у розмірі 25,5 тис. гривень. Правопорушник має відшкодувати завдані державі збитки у сумі понад 200 тисяч гривень, конфісковані на користь держави браконьєрські сітки, човен та улов.

Під час патрулюваня на мілководдях лиману Малий Сасик, солоність якого дуже низька, Іван Русєв побачив і почув багато жаб, які зараз, у зв’язку з високою аномальною температурою повітря і води, дуже голосно співають.

«На 100 метрів маршруту можна нарахувати у середньому по 18 жаб різного розміру. І, звісно, біля жаб багато чапель, особливо білих — велика біла та мала чепура. Але коли з’являються аномальні шуми під час війни, птахи розлітаються, а жаби замовкають», — описує свої спостереження еколог.

«Вже кілька днів поспіль через Національний природний парк «Тузлівські лимани», через озеро Сасик,  Придунайські озера пролітають тисячні зграї водоплавних птахів, серед яких багато лисок, попелюхів, свіщів, є червоноволі казарки, білолобі гуси. І серед них вже можна побачити у нас на лиманах лебедів-кликунів та дуже рідкісних малих тундряних лебедів. Вони летять з далекої Тундри до нас, щоб зимувати. Пройшло трохи більше півроку і вони знову повернулись до нас – у прекрасний світ Українського Причорномор’я, в чудову країну. Повернулися, щоб побачити нашу країну, що неймовірно змінилася і захищає себе від варварів 21 століття», — пише Іван Русєв.

У попередньому випуску екологічних публікацій про будні Національного природного парку «Тузлівські лимани» йшлося про конфліктну ситуацію між керівництвом парку та місцевими чиновниками.

Фото: Іван Русєв, Василь Резніченко/Facebook

Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy  

scroll to top