В Національному природному парку «Тузлівські лимани», що в Одеській області, на тижні вже з’явилися перші весняні мігранти — чайки.
«Бачили чотирьох птахів на луках», — пише у Facebook доктор біологічних наук, одеський еколог Іван Русєв.
«Офіційно визнаною назвою виду Vanellus vanellus українською мовою є чайка. Саме цей термін є широко вживаним у науковій орнітологічній літературі та словниках української мови. У період русифікації України протягом ХХ ст. також затосовували синонім — «чибіс», що походить від рос. «чибис». Цю пташку неможливо переплутати завдяки довгому чубчику на потилиці і контрастному білому та чорно-зеленому пір’ю. Це кулик — чайка», — повідомляє знавець птахів.
Гніздиться кулик на відкритих, порослих травою ділянках, вологих або тимчасово затоплених. У деяких місцевостях зустрічається також на сухих ґрунтах агроценозів. Гніздо влаштовує на голій землі або в траві. У період шлюбних залицянь самці всіляко намагаються себе проявити, виконуючи у повітрі акробатичні трюки, видаючи специфічні крики і характерні звуки пір’ям крил.
Раціон харчування складається з різноманітних безхребетних, яких пташенята з батьками шукають в траві або на мілководдях.
За спостереженнями біолога, інші птахи — лебеді-кликуни та малі лебеді — вже готуються до довгого польоту з Тузлівських лиманів до Тундри.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/02/425011002_2430937450425666_8856844358900233483_n.jpg?resize=660%2C325&ssl=1)
«Часто вночі вони страждають від нетипових для них шумів війни. Їм потрібно подолати тисячі й тисячі км, щоб дістатися місць гніздування. Ці красиві білосніжні лебеді — малий або тундровий з Червоної книги України і кликун- прилітають з рашистської Тундри, щоб перезимувати в акваторіях НПП «Тузлівські лимани», або на лимані Сасик. Двічі в день вони зграями борознять повітряний простір над Кордоном «Тузлівська Амазонія» — улюблене місце ночівлі».
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/02/424977016_2430937483758996_8331054562807614091_n.jpg?resize=660%2C440&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/02/424977161_2430937560425655_1550817663424805771_n.jpg?resize=660%2C440&ssl=1)
За словами Івана Русєва, літають ці птахи на поля озимини або ріпака.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/02/424916284_2430937520425659_8998979645365174913_n.jpg?resize=509%2C366&ssl=1)
Пізнавайте і радійте красі дикої природи. Адже недарма стародавній філософ Конфуцій казав: «Боги дали нам птахів, щоб ми бачили, що таке краса. Але ми рідко дивимося в небо і забуваємо про красу і свободу».
У попередньому екологічному випуску видання Одесса News «Тузлівські лимани: війна та мир» йшлося про фактично відкритий одеськими чиновниками сезон полювання під виглядом відстрілу хижих тварин, нібито хворих на сказ.
Фото: Іван Русєв/Facebook
Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy