Вже 704 добу вбивають українців. Гинуть люди, піддається руйнації інфраструктура, гинуть тварини, завдається нищівний удар дикій природі.
Між тим, в Національному природному парку «Тузлівські лимани», що на Одещині, тиша — не чути рашистських шахедів, на небі зимовий повний місяць.
«Тільки багато голосів дикої природи: кричать дикі гуси, про щось шепочуть лебеді-кликуни, прокричала сіра чапля. Якась зграя стрімко пролетіла біля пам’ятника пелікану. І весь цей природний спектакль під куполом мільярду зірок над Тузлівськими лиманами. Спробуйте порахувати їх….», — пише, спостерігаючи за нічним зимовим Природним парком, доктор біологічних наук, одеський еколог Іван Русєв.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/01/421978910_2412719375580807_3756391028298322176_n.jpg?resize=660%2C254&ssl=1)
Якщо зірки важко полічити, то рідкісних птахів — малих бакланів, які зимують зараз на півдні України, порахувати можна — на лиманах Малий Сасик та Джантшейський — Іван Русєв нарахував 22 птахи.
«Ця птаха вважається зникаючим видом і ії занесено до Червоної книги України (2021 р.). В Україні гніздиться на Азово-Чорноморському узбережжі, переважно у дельтах Дунаю, Дністра, Дніпра та на Сх. Сиваші, невеликі поселення формуються на інших ділянках Півдня України. Причини зміни чисельності і вразливості точно не встановлено. Але найбільш ймовірно, що це освоєння, осушення водно-болотних угідь, загибель у знаряддях риболовного промислу, відстріл на полюванні, зростання фактору непокою, аномально суворі окремі зими», — пише біолог.
За спостереженнями знавця природи, в НПП «Тузлівські лимани» малий баклан зустрічається на прольоті, іноді влітку, але цієї зими птахи залишилися на лиманах, де живляться зараз на відкритих від льоду ділянках, переважно, дрібною рибою.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/01/419207303_2403745499811528_575007357625117675_n.jpg?resize=660%2C348&ssl=1)
Як пише одеський еколог, у січні на акваторіях Тузлівських лиманів зараз з’явилися кучеряві пелікани. Їх чисельність на Кордоні «Тузлівська Амазонія» зараз невелика -декілька особин. «Кучерявий пелікан на відміну від рожевого може переносити температури біля 0 °C. Його розмах крил біля 320 см. Пелікан кучерявий дуже рідкісний і занесений до Європейського Червоного списку (статус – вразливий), Червоної книги України (статус — зникаючий), охороняється Бонською та Бернською конвенціями.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/01/419220965_2404997129686365_361924966789258743_n.jpg?resize=600%2C365&ssl=1)
Кучерявий пелікан полює на рибу. «На майже прісноводних водоймах нацпарку – Малому Сасику, Джантшейскому — пелікани зараз на деяких ополонках споживають такі види риб як плотва, краснопірка, карась, короп. Розмір вловлюваних пеліканами риб коливається від 5 до 30 сантиметрів. Харчуватись пелікани можуть на значній акваторії, і за день, в залежності від сезону, кочують на відстань до 50 кілометрів», — пише професор.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/01/420049813_2404997176353027_1993408476589522461_n.jpg?resize=660%2C411&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/01/420092833_2404997219686356_6478861328918085792_n.jpg?resize=660%2C440&ssl=1)
За його словами, «пелікани, як і багато інших птахів, дуже страждають від гулу шахедів і потужного шуму, який іх супруводжує. Але сьогодні, незважаючи на жахливі наслідки від рашистів для людей і дикої природи, все таки природа відновиться, а неймовірна енергія разом з багаточисельними птахами наших лиманів і усього Азово-Чорноморського регіону, рослинами, водами, світанками допоможуть українцям в боротьбі з орками, і всі мріємо про перемогу над ворогом».
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2024/01/420056240_2404997259686352_581306456005244033_n.jpg?resize=660%2C400&ssl=1)
У попередньому екологічному випуску «Тузлівські лимани-2024: війна та мир» йшлося про деяких мешканців сіл поблизу НПП та чиновників, котрі мріють перетворити Нацпарк і лимани в рибогосподарський об’єкт.
Фото: Іван Русєв/Facebook
Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy