Пішов 641-й день повномасштабного вторгнення Росії на українські землі. За цей час Росія вчинила 2500 екологічних злочинів.
Таку статистику навела перша віце-прем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко.
“Війна триває, і Росія продовжує скоювати злочини, завдаючи шкоди щодня… 2500 екологічних злочинів задокументовано”, — сказала вона, наголосивши, що кожен день війни — це приблизно 120 мільйонів євро завданих збитків.
“Вони жорстоко вбивають українців, вони руйнують наші міста і села, вони винищують наші ліси, наші великі природні ресурси, поля і озера. Вони мінують дороги і споруди, мінують систему водопостачання”, — наголосила чиновниця.
Шкода, що той шалений циклон, який цього тижня пронісся над Чорним морем, не прибрав з української землі ворога, — шкодує доктор біологічних наук, одеський еколог, співпрацівник Національного природного парку «Тузлівські лимани», що в Одеській області, Іван Русєв.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/402553306_2368819743304104_3628047438845173186_n.jpg?resize=660%2C409&ssl=1)
«Два дні на Чорному морі вирував шторм. Такої потужності вітру мені давно не доводилось бачити. Я часто проводжу моніторинг узбережжя моря в межах Національного природного парку «Тузлівські лимани», але такой потужності — до 35 м/сек з поривами більше 59 м/сек, як зараз, я ще не бачив. Такий вітер просто зносив з маршруту, куди я направлявся, щоб упевнитись, що води Чорного моря з’єднались з водами Тузлівських лиманів», — пише Іван Русєв на своїй сторінці у Facebook.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/402913727_2368820286637383_5168397849368076576_n-1.jpg?resize=613%2C1024&ssl=1)
Про це з’єднання наше видання писало неодноразово, підкреслюючи екологічну складову цієї проблеми, яку ніяк не можуть зрозуміти окремі посадовці та деякі місцеві мешканці, яким таке розз’єднання допомагає збагачуватись на браконьєрстві.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/402464901_2368819859970759_7700846233455942801_n.jpg?resize=660%2C370&ssl=1)
Діставшись до місця, Іван Русєв «побачив, що в одному місці на піщаному пересипу є невелика, але з потужною течією прорва. Нарешті, природа сама вирішила екологічне питання, вирішення якого блокували довгий час різні люди (прізвища й посади тут писати не буду, щоб не пошкодити крихким перемовинам). Будемо сподіватися, що ще кефаль з лиманів зможе вийти у море на зимівлю, та й води трішки додасться у лиманах».
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/403792875_2369709036548508_5731445125292334525_n.jpg?resize=363%2C193&ssl=1)
Потужний циклон затримав 15 сірих журавлів, чиї родичі вже далеко-далеко на Півдні.
«Це справжня родзинка природи України», — вважає знавець природи.
Вдалося встояти перед стихією й рожевим фламінго, котрі продовжують жити на лиманах. Циклон був неймовірно енергійним і викинув на мілину Тузлівських лиманів та поверхню води багато їжі для птахів, особливо мотиля.
«І тому, тільки на Кордоні «Тузлівська Амазонія» у нашому Нацпарку скупчилось більш 50 000 птахів: мартини, гуси, казарки, галагази, качки, лебеді, лиски та інш. Вони там зараз находяться в безпеці і активно годуються», — спостерігає вчений.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/402650979_2369962489856496_5657512285165039406_n.jpg?resize=660%2C397&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/402659128_2369962526523159_1775072819276694550_n.jpg?resize=660%2C396&ssl=1)
Багато є й смачних для птахів рачків Артемія саліна.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/405048642_2369962573189821_6175926612292622979_n.jpg?resize=660%2C401&ssl=1)
«І тому, після циклону, навколо Кордону і до лиману Алібей, завдяки великій енергії лиманів і наявності їжі, зараз, як ніколи, біля 35 000 галагазів, і багато різних видів качок. Така картина притаманна всім прибережним територіям, де є природні згонно-нагонні процеси. А ті невігласи, які кричить, що лимани висохли і там нічого немає (вони дуже турбуються про рибу, що ії мало і їм не вистачить), і у яких немає можливості безпосередньо спостерігати, просто повинні розкрити очі і вуха і споживати правдиву інформацію з першоджерел про життя природи у нацпарку. Про те, що на водність лиманів впливають такі процеси, як регресія та трансгресія моря, а також час війни», — висловив свою наукову точку зору на процесі, що відбуваються на території природної заповідної зони.
![](https://i0.wp.com/on.od.ua/wp-content/uploads/2023/11/403813396_2369962679856477_7886823815840334279_n.jpg?resize=660%2C371&ssl=1)
Одесса News у попередньому випуску екологічних новин Національного природного парку «Тузлівські лимани» писала про неймовірно красиві осінні квіти — айстри плавневі або, як їх ще називають, айстри солончакові, схожі на бавовну, що за крок до зими розцвіли в цій заповідній зоні.
Фото: Іван Русєв/Facebook
Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy