У Національному природному парку «Тузлівські лимани» зафіксовано новий вид птахів — кропив’янка середземноморська Curruca melanocephala.
Це – одна з найчисельніших кропив’янок Середземномор’я, також вона гніздиться й на Чорноморському узбережжі Болгарії та Туреччині, а от до України залітає не часто, тому кожна зустріч цього виду – приємна подія, — повідомляється на офіційній сторінці НПП у Facebook.
«В березні вона починає мігрувати і може залітати за межі свого гніздового ареалу, а з часом через потепління може почати гніздування і у нас. Харчовий раціон кропив’янки складається передусім з комах, а також з ягід», — йдеться в повідомленні та підкреслюється, що ця птаха — вже 270-й вид птахів, зафіксований на території Нацпарку «Тузлівські лимани».
На жаль, війна відлякує птахів, які шукають тихих, затишних місць.
Доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани» Іван Русєв згадує, як днями, виконуючи моніторинг узбережжя на наявність мазуту по піщаному пересипу в НПП, почув неймовірно потужний вибух на узбережжі моря.
«Птахи швидко розлетілись в різні сторони і на нас «налетіли» від страху зграї різних видів птахів і одразу зникли, вони швидко покинули місця відпочинку і годівлі на березі моря. Ми зупинились, озирнулись навколо. Здаля залишилась лише зграйка птахів», — написав Іван Русєв.
Через нацпарк декілька тижнів як вже летять тисячі куликів і на піщаному пересипі у нацпарку найбільш масовий мігрант — це кулик сорока. Ці птахи летять вздовж моря, зупиняючись для харчування на берегах лиманів та узбережжі моря. Коли стало тихо після вибуху, деякі птахи знову повернулись на узбережжя, — додав біолог.

Іван Русєв розповів про цікаву характерну для куликів рису — «гострий зір цього птаха здатен побачити найменшу зміну у рельєфі або навіть забарвленні грунту. Він дуже чутливий до вибухів. Пернаті отримують стрес, який ще довго буде впливати на їх майбутнє».


За словами Івана Русєва, більше двох тижнів як Горихвістка чорна (Phoenicurus ochruros) мігрує вздовж узбережжя Чорного моря в Національний природний парк «Тузлівські лимани». Цей вид птахів внесено у 2018 р. у Червоний список видів IUCN — Міжнародний союз охорони природи.

І ще про одного дивовижного птаха розповів біолог — Кам’янку звичайну Oenanthe oenanthe, яка зараз повертається з далекої Африки, долаючи тисячі і тисячі кілометрів.


«Через наш нацпарк вони летять піщаним пересипом і вздовж узбережжя Тузлівських лиманів. Цей унікальний вид птахів здійснює одне з найдовших переміщень серед дрібних птахів. З усього гніздового ареалу, включаючи Сибір, Аляску і Канаду, ці птахи мігрують на місця зимівель, розташованих в Африці», — пише Іван Русєв.


Баланс в природі там, де немає війни.
Одесса News у попередньому екологічному випуску інформувала про знайдений мазут у великих фракціях на пляжі в районі «Продмашу» в Одесі та реакції одеської міської влади на забруднення навколишнього середовища.
Фото: Alex Bron, Іван Русєв/Facebook
Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.