«Тузлівські лимани: війна та мир» (116-й випуск): змії — істоти мирні

474008815_983051567193842_1772008391372103365_n-Cropped.jpg

Як відомо, символ 2025 року — змія. Цей рік згідно зі східним китайським календарем пройде під знаком Зеленої Дерев’яної Змії.

В Україні мешкає 10 видів змій, а родина полозових в Національному природному парку «Тузлівські лимани» представлена 4 видами, — повідомляється на сторінці НПП в Facebook.

Це: полоз жовточеревий (каспійський) Dolichophis caspius; полоз сарматський Elaphe sauromates, занесений до Червоної книги України; вуж звичайний Natrix natrix; вуж водяний Natrix tessellata.

«Всі вони неотруйні та абсолютно безпечні для людини», — підкреслюється в публікації.

Повідомляється, що вуж звичайний, наприклад, найпоширеніший вид в Україні, мешкає біля води та харчується амфібіями. Головна ознака — жовті вушка. Вони іноді імітують свою смерть з метою самозахисту чи бризкаються смердючою субстанцією, що виділяється клоакальними залозами.

«На жаль, дуже багато людей у разі несподіваної зустрічі зі зміями готові піти на безпідставне вбивство тварини. Але ж страх – це не привід для вбивства», — попереджають фахівці НПП.

Відзначається, що змії ніколи не нападають першими, а виявляють агресію лише в разі небезпеки.

Відомий одеський еколог, доктор біологічних наук Іван Русєв підтвердив нашому кореспонденту, що в усіх випадках зустрічі людини з рептилією в НПП, це бувають не гадюки, а вужі різного забарвлення. Верх їхнього зміїного тулуба може бути пофарбований у темно-сірий, бурий, темно-помаранчовий, або оливковий колір, що розбавляється темним «шаховим» візерунком. Черево — світло-сіре або брудно-біле, з темною поздовжньою смугою в центрі (у звичайного вужа). У окремих особин ця смужка займає нижню сторону цілком.

Беззлобних вужиків ріднять з отруйною гадюкою хіба що улюблені місця релаксації (ліс, водоймища, галявини) та прагнення уникнути зіткнення з людьми.

Щоправда, гадюка рідше зберігає самовладання та атакує людину за першого необережного руху.

Іван Русєв описує також відмінності між вужами і гадюками: вужі довші, стрункіші за гадюки і мають більш плавний перехід від тіла до хвоста, вздовж спини гадюки тягнеться зигзагоподібна смуга, у вужа овальна, злегка яйцеподібна голова, тоді як у гадюки вона трикутна і нагадує спис.

У вужів немає отруйних зубів, а зіниці вертикальні або круглі, а у гадюк зіниці поперечні, як палички, вужі їдять жаб і мальків риби, а гадюки віддають перевагу мишам.

Вужі живуть понад 10 років, і головною умовою їхнього довгого життя вважається вода. Вужі багато п’ють і купаються, здійснюючи далекі запливи без певної мети чи в пошуках полювання на бичків. У воді вужі пересуваються як усі змії, вертикально піднявши шию і хвилеподібно згинаючи корпус та хвіст у горизонтальній площині. Під час полювання глибоко пірнають, а відпочиваючи, залягають на дні або обвивають підводний корч.

Звичайний вуж вночі заповзає в укриття — порожнечі від виверненого коріння, скупчення каміння або нори. Вужі постійно відчувають дефіцит надійних укриттів, через що із задоволенням користуються плодами людської діяльності, обживаючи будинки, курники, лазні, погреби, мости, сараї, компостні купи та смітники.

Після ситного обіду обходиться без їжі щонайменше п’ять днів, і якщо треба — кілька місяців.

Попередній екологічний випуск видання Одесса News був присвячений темі забруднення Чорного моря через витік мазуту з двох ворожих російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239», котрі перевозили його для використання з військовою метою проти України.

Світлини: Oleg Martsun, Іван Русєв/Facebook

Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.

scroll to top