«Тузлівські лимани: війна та мир» (115-й випуск): баклани в мазуті та квіти, що запізнилися

472558269_2688860114633397_574506292107664598_n-Cropped.jpg

Війна знову нагадала про себе мирному Національному природному парку «Тузлівські лимани» прилітом обмазаною мазутом птахи, ймовірно, з місця аварії двох ворожих російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239», котрі перевозили його для використання з військовою метою проти України.

Птаха ця — велика пірникоза, були й баклани зі слідами мазуту на пір’ячку, — спостерігав доктор біологічних наук, почесний професор, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани» Іван Русєв.

«Ворог руйнує все навколо і вбиває не тільки українців, а й унікальне життя у Чорному морі. Ведемо кожного дня спостереження за узбережжям Чорного моря, віримо і робимо все для Перемоги!», — написав Русєв, з жалем повідомивши, що качка у мазуті померла і її відправили на дослідження в Одесу — до Українського центру екології моря, щоб провести лабораторні дослідження на наявність нафтопродуктів та їхній імовірний зв’язок з якістю нафтопродуктів, що потрапили у Чорне море під час аварії танкерів.

Великого баклана дістати з води було неможливо.

Але життя продовжується! І про це ще раз нагадало дивовижне природне явище для цієї пори року – цвітіння пізньоцвіта анкарського, унікальної рослини з Червоної книги України, яку місцеві мешканці називають брандушкою.

«Дивовижне явище природи вже «оголосило початок весни», побачивши світ у басейні річки Кагильник недалеко від м.Татарбунари. Ця рослина вважається найбільш раннім ефемероїдом серед первоцвітів. В цей зимовий сезон вона вже почала показувати свої перші листочки одразу після зимового сонцестояння у 2024 році, і перші рослини зацвіли у дати між Різдвом та Новим роком», — написав Іван Русєв.

Але й цій квітці, навіть у мирні часи, багато що загрожує.

«Основна загроза рослині – антропогенна трансформація місць, де вони ростуть, випасання худоби в зимовий період, розорювання степів та лісорозведення на степових ділянках, надмірне рекреаційне навантаження, збирання з метою продажу, викопування бульбоцибулин», — повідомляє вчений-біолог.

Іван Русєв зазначає, що «через протизаконне розорювання більш 50% степових ділянок у НПП «Тузлівські лимани» ця рослина зникла в нацпарку більше 30 років тому».

Попередній екологічний випуск видання Одесса News був присвячений 15-річчю створення Національного природного парку «Тузлівські лимани».

Світлини: НПП «Тузлівські лимани», Іван Русєв/Facebook

Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.

scroll to top