«Тузлівські лимани: війна та мир» (вип.119-й): медузи відреагували на забруднення моря

476016218_2713937758792299_6398540646052163277_n-Cropped.jpg

Наслідки жахливої війни країни-агресора Росії впритул підійшли до меж Національного природного парку «Тузлівські лимани», що на Одещині.

Пішов третий тиждень як працівники Нацпарку спостерігають за викидом після штормів у Чорному морі на піщаний пересип біля рекреаційної зони «Катранка» маслянистої речовини з характерним запахом нафтопродуктів, яка, вірогідно, й є тим мазутом, що вилився після аварії ворожих танкерів у Керченській протоці, про що повідомляла Одесса News у попередньому випуску свого екологічного проєкту.

З того часу екологічна ситуація погіршилась.

Обстежуючи на днях одну з ділянок Нацпарку, його працівники виявили 2 км узбережжя, на якому було викинуто багато медуз виду Аурелія ушаста-Aurelia aurita.

«Їх тільки на піску, на межі з водою, ми нараховували 2-3 медузи на 1 м пересипу. А загалом тільки на піску біля води було майже 5000 дрібних медуз розмірами від 2 до 10 см (у середньому 5 см). У воді на мілководному шельфі було їх більше, але порахувати їх було неможливо», — повідомляє доктор біологічних наук, почесний професор, начальник науково-дослідного відділу НПП Іван Русєв.

Таке явище час від часу спостерігалось й раніше, але взимку — не часто.

«У зв’язку з масовим викидом на берег моря аурелій, слід нагадати, що у рік повномасштабного вторгнення рашистів в Україну у 2022 році, ми реєстрували, як Чорне море взимку викидало медузу виду корнерот. Тоді море дуже страждало забрудненням різної природи від війни рашистів – забруднення у результаті підриву греблі Каховської ГЕС, хімічне, зокрема, нафтове забруднення від підірваних і затонулих рашистських суден, уключаючи «Москву» та інш. Але такі явища, нажаль, не були ретельно досліджені», — пише еколог.

«Відомо, що медузи відповідають параметрам для надійних видів біоіндикаторів з метою виявлення впливу забруднень, таких як нейротоксичні сполуки, важкі метали забруднення пластиком та інш. Aurelia aurita, також відома як желеподібна істота, котра має слиз, у якому містяться бактерії, що споживають вуглеводні, зокрема, споживають і сиру нафту. Крім того, слиз медуз може агрегувати краплі різних нафтопродуктів з товщі води», — інформує вчений.

За його словами, є гіпотеза, що більша кількість живих медуз призводить до швидшого та більш повного споживання нафтопродуктів через поживні речовини, що містять азот і фосфор у їх слизу, що підтримує ріст специфічних бактерій».

Відомо, що медузи — хижаки, котрі харчуються переважно дрібними планктонними тваринами. Їжу вони захоплюють ротом, через який безперервно видаляються рештки їжі. Ймовірно, з планктоном медузи вживали і нанофракції нафтопродуктів.

Аурелія, зазвичай, концентрується у глибоководній частині моря, і лише поодинокі представники наближаються до узбережжя.

Іван Русєв сигналізує, що «зараз хвильові процеси моря за декілька днів вже перетворили медуз на «біологічний пил», який і буде залучений у харчовий ланцюг морських та лиманних екосистем, і ймовірно, по ланцюгу «біологічний пил» знову буде вражати інших гідробіонтів.

Між тим, на тижні, що минає, працівниками НПП виявлено нові засмічені нафтопродуктами ділянки, зокрема, в зоні рекреаційного комплексу «Лебедівка» з 0 по 2 км піщаного пересипу.

«Знайдено окремі плями затверділого мазуту невеликих фракцій. Вони зібрані працівниками парку і будуть передані на дослідження. На цій ділянці пару днів тому відбирала проби води і мазуту екологічна інспекція. В зоні с. Миколаївка Сергіївської громади виявлені ділянки з мазутом, які поки що ніхто, нажаль, не збирає, хоча про них знає екологічна інспекція. Також знову обстежена ділянка узбережжя біля Джантшейського лиману на межі з Дунайським біосферним заповідником і неподалік від нашого нацпарку. Вона знаходиться в межах Лиманської територіальної громади. Там, нажаль, ще лежить значна частина мазуту на піщаному пересипу», — пише Іван Русєв.

Вчений прогнозує, що оскільки «останніми днями не було потужних вітрів з Півдня — Сходу-Півдня, тому дрейфуючі фракції мазуту ще чекають свого часу в акваторії моря для викиду на узбережжя».

Війна цього ж тижня прибила до узбережжя чергову протидесантну міну у заповідній зоні Нацпарку, де зараз зимують десятки тисяч птахів з різних частин Європейського континенту, в тому числі рідкісні червоноволі казарки, фламінго, сірі журавлі та інші.

За повідомленням керівників НПП, міна вночі того ж дня була знешкоджена.

«Ми, працівники Нацпарку, відчули реальний потужний вибух, якій призводив до здригання землі і потужного стресу всього живого навколо, що спонукало багато птахів миттєво покинути місця ночівлі. Ймовірно, деякі птахи вночі повертаються, але є й ті, дуже чутливі, які покидають місця зимівлі у нацпарку», — написав Русєв.

«Жахливі наслідки рашистської війни ще довго будє відчувати наше море», — констатує одеський еколог.

Світлини: Ірина Вихристюк, Іван Русєв, Владислав Балінський, НПП «Тузлівські лимани»/Facebook

Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.

scroll to top