Після штормів у Чорному морі на піщаний пересип біля рекреаційної зони «Катранка» поблизу Дунайського біосферного заповідника і Національного природного парку «Тузлівські лимани» хвилями винесло маслянисту речовину з характерним запахом нафтопродуктів, яка, вірогідно, й є тим мазутом, що вилився після аварії ворожих танкерів у Керченській протоці.
Про це повідомив громадськості доктор біологічних наук, почесний професор, начальник науково-дослідного відділу НПП Іван Русєв.
Науковець раніше повідомляв кореспонденту Одесса News, що наслідки таких екологічних катастроф не мають меж і що тисячі тон мазуту, що потрапили в море, спричинять велику біду для природних екосистем Чорного моря і його біорізноманіття. Одеський еколог прогнозував, виступаючи у грудні 2024 року у нашому 113-му екологічному випуску, що мазут неминуче дістанеться одеського узбережжя.
За кілька тижнів після цього в Національному природному парку було помічено обмазаних мазутом птахів. Одного з них — мертвого — направили на дослідження до Українського Центру екології моря.
«Але його керівник Коморін В. відмовився взяти його на дослідження, побоюючись пташиного грипу чи щось іншого», — розповів Іван Русєв.
На знайдені працівниками НПП плями мазуту прийшли подивитись державні екоінспектори. Виявили вогнища речовини чорного кольору (згустки) розміром 0,5-5 см, за зовнішніми ознаками, схожими на нафтопродукти. Встановили, що ширина лінії забруднення узбережжя Чорного моря 1,5 – 2 м, а довжина становить близько 1,5 км. Лінія забруднення знаходиться за 24 м від моря.
Фахівці на місці відібрали проби морської води для подальшого лабораторного дослідження на наявність нафтопродуктів. Окрім того, відібрано зразки ґрунту та морської води з мазутом, які будуть направлені на дослідження до Науково-дослідної установи «Український науковий центр екології моря».
«Чи готова влада Одеської області до дієвої реакції на жахливі виклики рф у Чорному морі?», — задає питання одеський еколог.
Наразі відомо, що 27 січня заплановано проведення позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації, на якій буде розглянуто ситуацію та прийнято відповідні управлінські рішення щодо ліквідації наслідків забруднення.
Для запобігання виникненню надзвичайної події, пов’язаної з можливим попаданням мазуту до прибережних вод узбережжя Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, Міністерство захисту оточуючого середовища та природних ресурсів України звернулося до Міноборони, Державної служби морського та внутрішнього водного транспорту та ДП «Адміністрація морських портів України» щодо вжиття заходів щодо локалізації забруднення.
У свою чергу, Адміністрацією судноплавства підтверджено про можливе залучення спеціальних нафтосміттєзбиральних засобів морського флоту ДП «АМПУ».
Тим часом команда Нацпарку продовжує обстеження різних ділянок пересипу, про що повідомила в.о. керівника НПП Ірина Вихристюк.
Світлини: Іван Русєв, НПП «Тузлівські лимани»/Facebook, Держекоінспекція Online/Telegram
Скріншот з відео Ірини Вихристюк/Facebook
Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.