На Одещині продовжується жваве обговорення нового «указу» про відстріл перелітних птахів з метою виявити, чи не хворіють вони часом на грип. В Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області такий відстріл птахів називають «діагностичним».
З повідомленнями про відстріл виступали ряд місцевих видань, в тому числі Одесса News, екологи, громадськість. Повідомлення обурило захисників природи, адже відомо, що зараз саме той період, коли птахи повертаються до України та розпочинається період їх гніздування, який вимагає дотримання «сезону тиші».
Екологи, зокрема, Національного природного парку «Тузлівські лимани», називають такі дії дикунством, не обґрунтованими, злочинними. Адже птахів зовсім не обов’зково вбивати — епізоотологічний моніторинг грипу птахів можна здійснювати шляхом ПЛР-досліджень їх екскрементів, або відлову птахів та прижиттєвого взяття зразків. Такі наукові дослідження мають місце в Європі, куди Україна прагне потрапити. Про це говорить й в. о. директора НПП Ірина Вихристюк.
За словами науковців, хтось дуже сильно захотів постріляти по птахах, тому і з’явилося таке розпорядження, адже птахам на Одещині й так неспокійно, через постійну роботу ППО по ворожих «Шахедах», а тут ще хочуть цілеспрямовано відстрілювати дику птицю, нібито через пташиний грип.
ТСН.ua вдалося поспілкуватися із представниками Держпродспоживслужби, де журналістам пояснили відстріл тварин як потребу для проведення заходів реагування у зв’язку зі складною ситуацією по пташиному грипу на території сусідніх Молдови та Румунії.
У відділі організації протиепізоотичної роботи головного управління Держпродспоживслужби запевнили, що ситуація з грипом птахів в регіоні контрольована та стабільна. Але є потреба для проведення відповідних заходів реагування. Вони виконуються з плановою метою аби достеменно знати епізодичну ситуацію в дикій фауні, оскільки ситуація у сусідніх країнах є не зовсім благополучною.
«У сусідніх державах, які межують з Україною — Румунія, Молдова, ситуація по пташиному грипу складна. У поточному році в Румунії вже було зареєстровано 7 спалахів захворювання. У Молдові — 4. Останній випадок по грипу птиці в Молдові був зареєстрований у квітні, саме серед дикої птиці. Враховуючи те, що ми безпосередньо межуємо з цими країнами і те, що шляхи міграції диких перелітних птахів проходять через територію Одеської області, виникає ризик потенційного занесення збудника грипу птиці на територію області. Особливо навесні, у березні-квітні», — розповів Руслан Олійник, начальник відділу організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.
Посадовець додає, що саме з урахуванням цього, головним ветеринарним інспектором Одеської області й було видане розпорядження щодо організації та проведення моніторингу грипу птиці.
«У квітні планувалося відібрати проби для дослідження на грип птиці. А саме — 250 проб пташиного посліду та 35 голів від дикої птиці на території трьох районів на півдні Одеської області. Все це робилося з метою з’ясування епізоотичної ситуації саме серед дикої перелітної птиці», — зазначив Руслан Олійник.
Він пояснює, що ввірене йому правління звернулось до відповідних організацій та проінформувало щодо необхідності проведення діагностичного відстрілу. Йдеться про 35 голів диких перелітних птахів. Це може бути: баклан великий, гуска сіра, лебеді кликуни та шипуни, чапля сіра, білий лелека, шпаки та інші види.
«З врахуванням цього, відповідні організації приймають рішення, якщо для цього є правові підстави, стосовно оформлення відповідних дозволів. І в разі, якщо будуть добуті дикі птахи, фахівці державних установ ветеринарної медицини виїжджають на місце, відбирають на проби матеріали та відправляють до державної лабораторії, де проводяться відповіді дослідження на грип птиці. Йдеться про 35 голів, у рамках проведення моніторингових досліджень на території трьох районів Одещини. Про масовий відстріл птиці не йдеться», — запевнив Руслан Олійник.
У науковців та у захисників природи дуже багато запитань до оприлюдненого графіку проведення відстрілів. Їх планують виконувати навіть у національних природних парках та заповідниках. Вражають і масштаби запланованого — у кожному регіоні України. Лише на першій сторінці графіку планують заради досліджень пташиного грипу знищити майже 200 птахів: Одеська — 35 голів, Херсонська — 25 голів, Миколаївська — 36, Вінницька — 35, Хмельницька — 30, Рівненська — 35 голів.
«Абсолютно не зрозуміло, які є обгрунтування щодо здійснення відстрілу і яким чином відстріл позитивно вплине на епізоотичну ситуацію? Де показники, де дані, де вогневища зараження, де кількість загиблих і досліджених, і яким чином ці дослідження трупів диких птахів вплинуть на ситуацію із захворюванням домашньої птиці на грип? Виникає чимало запитань, адже інформації про спалах хвороби у домашньої птиці також нічого не відомо», — пише Ірина Вихристюк.
Інформація про відстріл перелітних птахів була настільки дикою для наших читачів, що деякі з них вважали інформацію фейковою.
Ірина Вихристюк дослідила, що питання вибіркового діагностичного відстрілу тварин для досліджень на особливо небезпечні інфекції врегульовано чинним законодавством, зокрема, ст.32. ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», ст.36, ст.37, ст.52 ЗУ «Про тваринний світ», іншими інструкціями директивних органів. Посилаючись на них, 4 квітня 2025 року головний ветеринарний лікар України Володимир Кустуров своїм розпорядженням зобов’язав пілеглих йому керівників у регіонах створити робочі групи по відбору проб (відстрілу), «здійснити виїзди в зони концентрації диких перелітних птахів під час міграції територією України» та забезпечити оформлення дозволів в обласних управліннях лісового та мисливського господарства, а в об’єктах природно-заповідного фонду – у департаментах екології обласних адміністрацій. Додатком до розпорядження є графік виїздів робочих груп в регіони України для відбору проб (відстрілу) для проведення досліджень.
В цьому графіку першим пунктом зазначено Одеську область, зокрема, і території об’єктів природно-заповідного фонду. Вже 9 квітня головний державний ветеринарний інспектор Одеської області Руслан Ахмадуллін своїм розпорялженням зобов’язав створити робочі групи по відбору проб (відстрілу), до складу яких унести представників Держпродспоживслужби та управління лісового та мисливського господарства.
11 квітня заступник голови Одеської облдержадміністрації Андрій Фігель своїм листом зобов’язав голів райдержадміністрацій сприяти проведенню відстрілу.
Вже 15 квітня в.о.голови Білгород-Дністровської РДА Тетяна Домчинська сказала Фігелю «Есть!» і звернулась до голів громад, щоб ті повідомили населення про діагностичний відстріл «диких перелітних птахів в зонах їх концентрації під час міграції».
В Саратській сільраді негайно виконали доручення, «і таким чином ми дізнались про черговий злочин проти природи тих, хто зобов’язаний про неї дбати», — пише Ірина Вихристюк.
Одеські екологи підкреслюють, що на всіх ланках — від Держпродспоживслужби до сільської ради чиновництво не обізнано з інструкціями, в яких чітко сказано, що моніторингові дослідження птахів на грип здійснюються не шляхом їх відстрілу, а шляхом збирання посліду.
Як свідчить Ірина Вихристюк, «дивимось Інструкцію. В ній прописано, за яких умов здійснюється вибірковий діагностичний відстріл тварин. 1. Для діагностичного відстрілу мають бути ПІДСТАВИ (тобто, це якісь обгрунтовуючі матерали про потребу), яких по факту не міститься у розпорядженні головного ветінспектора. 2. Діагностичний відстріл проводиться з метою оцінки епізоотичної ситуації та вивчення стану захворювань серед МИСЛИВСЬКИХ тварин. (п.2.1). В графіку виїздів т.з. робочих груп бачимо, що планується відстріляти не лише мисливські види. 3. Дозвіл на відстріл (в межах мисливських угідь) видається представникам мисливських господарств, які здійснюють їх охорону. А в межах природно-заповідного фонду — працівникам служби державної охорони. (п.3.3) 4. Щоб отримати ДОЗВІЛ, користувачі мисливських угідь подають заяву до Держлісагентства. У разі відсутності затвердженого ЛІМІТУ добування мисливських тварин ДОЗВІЛ на діагностичний відстріл НЕ ВИДАЄТЬСЯ! (п.3.6). Зазначу, що в Одеській області на мисливський сезон 24-25 років НЕМАЄ затвердженого ЛІМІТУ. 5. В графіку зазначено, що планується також здійснювати діагностичний відстріл в межах природно-заповідного фонду, зокрема й Національний природний парк «Тузлівські лимани», що є абсолютно протизаконним, тому що такої потреби НЕ ІСНУЄ. Зазначу, що жодних повідомлень про заплановані дії в адміністрації Парку немає! Парк не звертався за дозволом, ніяких лімітів добування тварин в Парку немає і не може бути, як і не існує рішення науково-технічної ради установи про ДОЦІЛЬНІСТЬ проведення діагностичного відстрілу! (п.3.5)».
Нам немає що додати до цих слів, крім заклику, що це птаховбивство слід негайно припинити.
На головному фото доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани» Іван Русєв.
Фото: Іван Русєв, Ірина Вихристюк/Facebook, з інших відкритих джерел
Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.