«Тузлівські лимани: війна та мир» (вип.127-й): льон цвіте синьо-синьо, а мати жде додому сина

Одна з найстаріших та найпоширеніших сільськогосподарських технічних культур світу, також широко відома як лікарська рослина — льон — почав квітнути в українській Бесарабії.

Про рослину, яка зустрічає третю військову весну, розповів доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани» Іван Русєв.

«Льон звичайний. Ця рослина була відома людям ще з кам’яної доби, лляні тканини носили в Ассирії та Вавилонії; у гробницях єгипетських пірамід мумії були забинтовані лляним полотном. Колись льон в Україні використовували для виготовлення тканини, обробляли льон на пряжу, ткали полотно та шили з нього сорочки»,- пише біолог.

Латинська родова назва Linum того ж походження, що й українська (слов’янська), а видова usitatissimum у перекладі означає «якнайкорисніший».

На жаль, безжалісна війна нищить все навколо — і природу, і людей.

І стає моторошно, коли дізнаєшся, що міністерство, яке має охороняти довкілля у будь-які часи — чи то воєнні, чи мирні — «руйнує все позитивне, що було напрацьовано по збереженню біорізноманіття в Україні за останні роки, і, особливо, на територіях і обєктах природно-заповідного фонду», — акцентує увагу Іван Русєв.

«Невігластво і аморальність чиновників високого рангу у Міндовкілля, просто зашкалює», — підкреслює еколог.

За словами виконувачки обов’язків директора НПП «Тузлівські лимани » Ірини Вихристюк, «повна взаємодія з мисливською мафією призвела до народження аморального і абсурдного наказу «Про затвердження правил державного обліку мисливських тварин і обсягів їх добування» (27.02.2005р).

«Можна подумати, що це стосується мисливських господарств. Але ні… обліковувати мисливських тварин, окрім власників земельних ділянок (тобто фермери будуть обліковувати))) ще будуть в обов’язковому порядку в установах ПЗФ (заповідниках, НПП, РЛП), а заказники, напевне, віддадуть мисливцям. Такого маразму не можливо навіть було й уявити! Міністерка (заступник директора Департаменту Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Украиїни Ірина Оленкевич, — ред.) своїм наказом зобов’язує ПРИРОДООХОРОННІ установи працювати на мисливську галузь!», — в шоці від документу не тільки пані Ірина, але й вся природничо-охоронна галузь України.

З якою метою це робиться, спитаєте ви?

Ірина Вихристюк вівдповіла: «Для того, щоб кількість облікованих тварин (мисливських видів) в межах установ ПЗФ використовувати для ОБГРУНТУВАННЯ ВБИВСТВА і ДЕПОПУЛЯЦІЇ певних видів!!!! Тобто їх будуть рахувати в загальну статистику. На даний час у них (мисливців) ситуація погана — обліків майже не проводять і на це є різні причини, тому РЕАЛЬНИХ данних по тваринах немає. Вони не спроможні надати адекватні обгрунтовуючі матеріали для лімітів на полювання».

Що мисливці роблять останні роки, щоб полювати? За словами працівників НПП, по-перше створюють і нагнітають істерію про нібито сказ/АЧС у диких тварин або про величезний ріст їх чисельності.

«І в такий спосіб декілька воєнних років вони ФАКТИЧНО ПОЛЮЮТЬ навіть, якщо немає затвердженого ліміту Міндовкіллям. Як це відбувається? — рішення протягують через обласні державні адміністрації, а саме через протиепізоотичні комісії при ОДА. Цьогоріч в Одеській області розробили цілу схему, щоб УЗАКОНИТИ ВБИВСТВО ТВАРИН під виглядом «регулювання чисельності». Мисливці пролобіювали рішення державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при КМУ. Далі комісії при РДА, на яких представники громад скаржились на велику кількість (без жодних підтверджень) хижаків, які начебто хворі на сказ та АЧС, які виють і лякають «мєстноє насєлєніє». А ще варто відстрілювати перелітних птахів, бо вони хворі на грип (!?). В РДА приймають рішення: стріляти мігруючих птахів, бо там пташиний грип, лисиць, бо вони хворі на сказ, диких кабанів, бо там АЧС, шакалів, бо виють страшно і нападають на людей, вовків, бо «ріжуть» овець». При цьому, ЖОДНОГО доказу!», — з обуренням повідомляє директорка Нацпарку.

Далі по схемі: «паралельно мисливці починають в соцмережах розкручувати відеоролики начебто хворих лисиць і овець, яких начебто загризли вовки чи шакали. Далі рішення районних комісій потрапляє в область. Там приймається рішення вже обласної комісії і є дозвіл ОДА (при цьому фальшують документ, бо дозвіл не було погоджено з військовим командуванням). В Одеській області минулого року кругом лазили мисливці зі зброєю, натомість погодження дозволу ОТУ «Одеса» не було».

Тепер облдержадміністрація вимагає від Нацпарку щомісяця надавати інформацію по видах мисливських тварин, через що у керівництва НПП виник конфлікт з дирекцією департаменту Природного заповідного Фонду Міндовкілля, міністр якого Стрілець сам є мисливцем і полюбляв розважатись в заповіднику.

Адміністрація НПП «Тузлівські лимани» категорично відмовляється надавати таку інформацію і Міністерству, і облдержадміністрації.

«Ми добре розуміємо, чим ця інформація загрожує нашому нацпарку, тому відмовляємо їм у цих даних. Загроза є одна — саме Одеська ОДА надає дозвіл на ПОЛЮВАННЯ в ПЗФ! Їм потрібне обгрунтування і вони намагаються його витягнути від нас. І ось зараз цей НАКАЗ, який зобов’язує, ще й з допомогою спецобладнання (!) все фіксувати і систематично звітувати про мисливські види тварин, що надалі ляже як ОБГРУНТОВУЮЧІ матеріали для ліміту на полювання та/або дозволу на полювання в ПЗФ», — вважає Ірина Вихристюк.

«Забудьте про те, що в Україні залишаться БЕЗПЕЧНІ місця для диких тварин, бо дикі люди цього не допустять!», — застерігає природознавець.

Поки йде чиновницьке свавілля, в «Тузлівських лиманах», як співається у відомій пісні, «льон цвіте синьо-синьо, А мати жде додому сина»…

Одесса News у попередньому екологічному випуску інформувала про знайдений мазут у великих фракціях на пляжі в районі «Продмашу» в Одесі та реакції одеської міської влади на забруднення навколишнього середовища.

Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.