«Тузлівські лимани: війна та мир» (114-й випуск): Нацпарку виповнилось 15 років

Серед природних родзинок Північного Причорномор’я особливе місце займають «Тузлівські лимани» – 13 морських лиманів в межиріччі Дунаю і Дністра.

Саме ця територія отримала охоронний статус держави як водно-болотні угіддя міжнародного значення й 1 січня 2010 року Указом №1 Президента було створено однойменний Національний природний парк «Тузлівські лимани» на площі 27 865 га, — нагадує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

У нацпарку розмаїття екосистем і видів, адже це міграційний екокоридор — весною і восени через його територію пролітають мільйони птахів, яких тут нараховується 266 видів. І серед них — родзинка біорізноманіття України — рожеві фламінго, які другий рік поспіль гніздяться в НПП.

Натомість війна суттєво впливає на успішність їх гніздування та загалом на життя пернатих. Під час повномасштабного вторгнення територія Парку є обмеженою для відвідувачів-туристів, натомість працівники установи фіксують та досліджують вплив війни на природу, і, зокрема, на морських ссавців (дельфінів).

Частиною роботи працівників парку є й боротьба з браконьєрами. Двох з них — жителів Білгород-Дністровського району — днями поліцейські відправили на лаву підсудних. Займаючись незаконним промислом, вони завдали державі збитків на суму майже 19 тисяч, виловивши 11 550 одиниць атерини загальною вагою 105 кілограмів. Згідно з частиною 1 статті 249 Кримінального кодексу України, правопорушникам загрожує покарання у вигляді трьох років обмеження волі.

І такі випадки, на жаль, непоодинокі.

За висловом доктора біологічних наук, почесного професора, начальника науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани» Івана Русєва, «дика природа — це неймовірно мовчазна жертва війни в різних вимірах».

В день народження Нацпарку Іван Русєв написав на своїй сторінці у Facebook: «За час чудової роботи в цьому дивовижному за красою нацпарку «Тузлівські лимани», з надійною командою, ми отримали величезне число друзів, ми здобули багатий досвід. А під час війни допомагаємо ЗСУ і ведемо свою повсякденну работу по моніторингу та захисту природних екосистем і біорізноманіття. Спасибі величезне всім воїнам ЗСУ від нацпарку, що зараз на фронтах захищають нас і нашу державу, спасибі друзям НПП «Тузлівські лимани», спасибі нашій команді нацпарку, що завжди були разом як зграя птахів на захисті природи і країни».

Колектив нацпарку «Тузлівські лимани» з нетерпінням чекає наших захисників та звістки від зниклого воїна, інспектора Нацпарку Івана Плачкова (30.12.1993 р.н — 15.05.2023 — зник безвісти поблизу н. Григорівка, Бахмут).

У попередньому екологічному випуску видання «Одесса News» йшлося про те, чи загрожує природі НПП «Тузлівські лимани» вилив понад 4000 тонн мазуту в результаті затонулих 15 грудня 2024 року поблизу берега в Керченській протоці російських нафтових танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239», котрі перевозили його для використання з військовою метою проти України.

Світлини: НПП «Тузлівські лимани», Іван Русєв, Олександр Бронсков, Юлія Веселова/Facebook, Нацполиция

Більше новин на нашому Telegram-каналі: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy.