Вже майже 2,5 року палає вогонь над так званими вишками Бойка і це вночі виглядає як сяйво над Чорним морем, яке проглядається з території Національного парку «Тузлівські лимани».
Про це у Facebook пише доктор біологічних наук, почесний професор, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани» Іван Русєв.
Іван Русєв нагадує, що ці вишки ворог використовував для навігації, а також як точку для протиповітряної оборони.
«В червні 2022 року вони були визволені силами ЗСУ і з тих пір одна з веж палає. А друга загорілась в День Незалежності у 2024 році і палає досі. Від моменту захоплення вишок росія проводила незаконний видобуток газу на українському шельфі під охороною кораблів свого «Чорноморського флоту» та спецназу, який постійно перебував на платформах. 2022 року російські війська встановили на кожній із чотирьох викрадених установок засоби радіоелектронної розвідки та боротьби, вертолітні майданчики. Йдеться про РЛС типу «Нева» та гідроакустичні системи, завдяки яким окупанти контролювали надводний, повітряний і підводний простір у північно-західній частині Чорного моря між Кримом та Одесою», — пише Іван Русєв.
20 червня 2022 року Україна завдала ракетних ударів по «вишках Бойка», які були військовим об’єктом росіян. А 11 вересня 2023 року в ГУР Міноборони України повідомили про повернення під контроль бурових платформ «Петро Годованець», «Україна», а також СПБУ (самопідіймальна бурова установка, — ред.) «Таврида» і СПБУ «Сиваш».
Чому «вишки Бойка» важливі для України? Адже Росія втратила можливість використовувати вишки у військових цілях. Зокрема, окупанти втратили розвідувальне обладнання на «вишках» і повноцінну можливість контролювати акваторію Чорного моря. У ГУР наголосили, що «це робить Україну на багато кроків ближчою до повернення Криму».
Науковець підкреслює, що «незважаючи на відсутність реальних лабораторних досліджень продуктів горіння газу на вежах Бойка і зараз можна стверджувати, що частина палива (вуглеводню) може не повністю згоріти при горінні, і тому постійно виділяється в атмосферу разом з продуктами. Продукти, які утворюються при згорянні викопного палива, зокрема, газу, такі: діоксид вуглецю, окис вуглецю, діоксид сірки, оксиди азоту, свинець, тверді частинки. Забруднюючі речовини, які виділяються безпосередньо в процесі горіння — або продукти згоряння — називаються «первинними забруднювачами» і їх вплив на навколишнє середовище і здоров’я людини є дуже суттєвим».
Україна обов’зково переможе, пожежу на вишках буде приборкано, і газ буде й надалі слугуватиме українському народові.
Одесса News повідомляла, що на узбережжі Чорного моря побудовані фортифікаційні споруди, на котрі пішло чимало держаних коштів, поглинули морські хвилі і практично їх знищили, присипавши морьким піском.
На світлинах сяйво від палаючих вишок вночі з території НПП.
Скріншоти зі супутника Sentinel 2.
Больше новостей на нашем Telegram-канале: https://t.me/+K3QIJDVwDQhmNDMy